Strona główna » Chirurgiczne wycięcie znamienia z badaniem histopatologicznym
Jakie zmiany skórne kwalifikują się do usunięcia chirurgicznego?
Przede wszystkim zmiany podejrzane o charakter nowotworowy:
Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania zmian dermatologicznych?
Zabieg chirurgiczny wycięcia znamion skórnych i zmian dermatologicznych jest wykonywany przez lekarza dermatologa, po dokładnym badaniu dermatologicznym, którego częścią jest badanie dermatoskopowe i ocenie wskazań oraz przeciwwskazań medycznych do wykonania zabiegu. Pacjent zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu, a następnie po zadziałaniu środka znieczulającego, przy użyciu narzędzi chirurgicznych dokonuje precyzyjnego wycięcia, a następnie dokładnego i profesjonalnego zszycia brzegów rany, zapewniającego jak najlepszy efekt kosmetyczny po zagojeniu. Jeżeli istnieją wątpliwości co do charakteru zmiany, na przykład istnieje podejrzenie nowotworzenia, fragment wyciętej zmiany zostaje przesłany do pracowni histopatologicznej w celu oceny mikroskopowej i wykluczenia nowotworowego charakteru zmiany.
Co pozwala uzyskać wykonanie zabiegu?
Profesjonalna ocena zmiany przez lekarza w badaniu dermatoskopowym, ocena ryzyka zmiany i ewentualna weryfikacja histopatologiczna, bezpieczne i estetyczne usunięcie zmiany.
Postępowanie po zabiegu
Pacjent po zabiegu wychodzi z opatrunkiem, do zdjęcia po ok. 5-7 dniach. Zdjęcie szwów i wizyta kontrolna po około tygodniu od zabiegu.