Czym jest labioplastyka?

Przerośnięte wargi sromowe albo ich zanik czy deformacje mogą być dla kobiet znacznym problemem zarówno czynnościowym, jak i estetycznym. Na pomoc w takich sytuacjach przychodzi labioplastyka. Czym ona dokładnie jest?

Labioplastyka – czym jest i jakie są wskazania do jej wykonania?

Labioplastyka jest zabiegiem z obszaru medycyny estetycznej, a właściwe ginekologii estetycznej. Zabieg ten polega na laserowym lub chirurgicznym zmniejszeniu warg sromowych mniejszych albo zmianie ich kształtu, a także na plastyce warg sromowych większych.

Wskazaniem do zabiegu mogą być przesłanki estetyczne, takie jak hiperpigmentacja skóry, asymetria warg sromowych, rozciągnięcie i zniekształcenie ich po porodzie czy wyrastanie warg mniejszych poza wargi większe.

Zdarza się również, że labioplastyka wykonywana jest z powodów zdrowotnych, gdy np. przerost warg mniejszych uniemożliwia albo znacznie utrudnia codzienną aktywność fizyczną, sprawia ból w trakcie stosunku, powoduje częste podrażnienia, infekcje, dyskomfort. Powodów do zabiegów może być bardzo dużo. Najważniejsze jest jednak, aby ulżyć kobiecie, przywrócić jej pewność siebie i poczucie kobiecości.

Jak wykonuje się zabieg labioplastyki?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, stosowane są różne działania zabiegowe, z czego najpopularniejsze stanowi usuwanie części warg sromowych w celu zmniejszenia ich rozmiarów. Zabieg trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut, a okres rekonwalescencji trwa od 4 do 6 tygodni, z obowiązkowymi kontrolami lekarskimi i przestrzeganiem zaleceń po zabiegu.