Fakty i mity na temat toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa jest substancją, która paraliżuje mięśnie. Pochodzi z neurotoksyny, która wytwarzana jest przez Clostridium botulinum — bakterię znaną jako toksyna botulinowa. Toksyna ta występuje w środowisku naturalnym, ale w stanie nietoksycznym i nieaktywnym.

Naukowcy przeprowadzali szereg badań, w wyniku których, odkryli metodę wykorzystania tej toksyny z korzyścią dla człowieka. Udowodnili, że właściwie stosowana toksyna botulinowa, jest całkowicie bezpieczny. Toksyna botulinowa jest znakomitym sposobem likwidowania zmarszczek. Działa również na włosy, usta i okolice pod oczami. Toksyna botulinowa jest najskuteczniejszą metodą przeciwzmarszczkową, nie bez powodu nazywany jest „eliksirem młodości”.

Jakie jest zastosowanie toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa jest stosowany do wygładzania zmarszczek i zapobieganiu powstawaniu nowych oraz skutecznego odmładzania skóry. Wykorzystując toksynę botulinową, jest możliwość zniwelowania: zmarszczek poprzecznych na czole, lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek na nosie, zmarszczek wokół ust i zmarszczek pod oczami oraz zregenerowania włosów. Oprócz zabiegów odmładzających toksyna botulinowa jest wykorzystywana w do leczenia hemoroidów, migreny, nadpotliwości pach, stóp i dłoni; nadczynności pęcherza moczowego, tików nerwowych, bruksizmu i napięcia mięśni oraz leczenia achalazji przełyku. Zabiegi są wykonywane jedynie w profesjonalnych placówkach jak Optidermic, przez wykwalifikowanych lekarzy medycyny estetycznej.

Jakie są fakty i mity na temat toksyny botulinowej?

Na temat toksyny botulinowej jednego z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który powoduje likwidację zmarszczek i odmładza wygląd, pojawia się wiele wątpliwości. Oto fakty i mity, które pozwolą nam przekonać się, że warto poddać się zabiegowi:

MIT – zabieg może wykonać kosmetyczka.

FAKT — zabieg toksyną botulinową stosuje tylko i wyłącznie lekarz, ponieważ nieprawidłowe jego wykonanie, może spowodować paraliż. Kosmetyczka nie ma uprawnień do wykonywania zabiegu.

MIT — stosowanie toksyny botulinowej jest niebezpieczne.

FAKT — toksyna botulinowa od wielu lat jest stosowana w medycynie, więc jest bezpiecznym preparatem. Jeśli zabieg wykonuje lekarz z dziedziny medycyny estetycznej, nie występują żadne uszkodzenia twarzy.

MIT — toksyną botulinową można powiększyć usta.

FAKT — toksyna botulinowa jest stosowana do korekcji zmarszczek. Za jej pomocą można skorygować jedynie opadające kąciki ust.

MIT — toksyna botulinowa stosowana jest tylko na twarzy.

FAKT — toksyna botulinowa wygładza nie tylko zmarszczki, ale leczyć również nadpotliwość, bruksizm czy uśmiech dziąsłowy.

MIT — toksyna botulinowa tylko po czterdziestce.

FAKT — nie ma granicy wieku, ponieważ u osób po 25.roku życia pojawiają się niekiedy zmarszczki, mocna i żywa mimika. Mogą się również poddać zabiegowi, gdyż regularnie podawana toksyna botulinowa, zapobiega powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek.

MIT — bolesny zabieg toksyną botulinową

FAKT – lekarz dokonuje kilka drobnych ukłuć bardzo cienką igłą, co przypomina ukąszenie komara. Jeśli osoba poddająca się zabiegowi ma takie życzenie, jako znieczulenie miejscowe stosowany jest specjalny krem.

MIT — toksyna botulinowa ma natychmiastowe działanie.

FAKT — efekty działania toksyny botulinowej są zauważalne po 14. dniach po zabiegu.

MIT — długotrwały efekt.

FAKT — toksyna botulinowa utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Wraz z upływem czasu działanie preparatu stopniowo zanika, a zmarszczki powracają.

MIT — każdą zmarszczkę możemy korygować toksyną botulinową

FAKT — nie wszystkie zmarszczki korygowane są toksyną botulinową

Mając rzetelną wiedzę, na temat prawdziwości stosowania toksyną botulinową, można podjąć w pełni świadomą, przemyślaną decyzję, czy poddać się zabiegowi, czy nie.