Jak zachować młody wygląd?

Chcesz jak najdłużej zachować młody wygląd? Dowiedz się jakie są podstawowe sposoby na zapobieganie starzeniu się skóry.

Na czym polega proces starzenia się skóry?

Starzenie się skóry jest złożonym procesem biologicznym. Tempo, w jakim postępuje, zależy zarówno od czynników endogennych, czyli pochodzących z wnętrza organizmu, jak i egzogennych, czyli działających na organizm z zewnątrz.

Do głównych czynników endogennych należą: czynniki hormonalne, uwarunkowania genetyczne oraz stres oksydacyjny. Nasz wpływ na działanie tych czynników jest niewielki. Należy uznać, że utrzymywanie w zdrowiu zarówno naszej skóry, jak i całego organizmu to jedyne, co możemy zrobić, by opóźnić związane z nimi procesy starzenia.

Nieco inaczej wygląda sprawa czynników egzogennych, do których zaliczamy między innymi narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz stres. W przypadku tej grupy ograniczenie wpływu poszczególnych czynników na organizm nie zawsze będzie łatwe, ale warto podjąć taką próbę, jeśli chcemy zadbać o młodszy wygląd naszej skóry.

Skoro wiemy już, co sprzyja postępowi starzenia się skóry, to spróbujmy zrozumieć, jakie mechanizmy kryją się za tym procesem.

Dobroczynne komórki dla naszej skóry to fibroblasty

Jędrność, sprężystość i świeży wygląd skóry zależą w dużej mierze od prawidłowego działania ulokowanych w skórze komórek zwanych fibroblastami. Rolą fibroblastów jest produkcja włókien kolagenowych będących odpornym na urazy mechaniczne, elastycznym mikroskopijnym rusztowaniem, odpowiadającym za utrzymywanie przez skórę jej kształtu. Proces powstawania nowych włókien kolagenowych trwa w równowadze z ich degradacją i przebudową, prowadzoną przez enzymy z grupy metaloproteinaz. Wraz z postępem procesu starzenia się skóry równowaga ta zostaje zachwiana. Liczba fibroblastów ulega zmniejszeniu, produkują one coraz mniej kolagenu, a wzmożona aktywność metaloproteinaz nasila fragmentację i dezorganizację włókien. Efektem tych procesów są pojawiające się wraz z wiekiem zmiany w wyglądzie skóry – jej ścieńczenie oraz tworzenie się zmarszczek w miejscach, gdzie skóra ulega ciągłemu zginaniu się i prostowaniu.

Trzy podstawowe narzędzia do walki ze zmarszczkami, które możesz wykorzystać w domu:

1.Kremy z filtrem

Jednym z najważniejszych czynników egzogennych aktywujących wcześniej wspomniane metaloproteinazy jest promieniowanie ultrafioletowe, będące składową promieniowania słonecznego. Istnieje kilka typów promieniowania ultrafioletowego (UV), a jednym z nich jest UVA. Ten rodzaj promieniowania jest emitowany na tym samym poziomie przez cały dzień i cały rok. Promienie UVA bez przeszkód wnikają w głąb niechronionej skóry, gdzie, oprócz aktywacji procesu destrukcji włókien kolagenowych, powodują uwalnianie wolnych rodników tlenowych, które uszkadzając DNA komórek, mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry.

Nie powinien więc dziwić fakt, iż pierwszym i podstawowym sprzymierzeńcem w zapobieganiu procesom starzenia się skóry są kremy z filtrem chroniące naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Filtry te powinny być stosowane nie tylko latem w czasie wakacji, ale przez cały rok, głównie ze względu na wspomniane wcześniej promieniowanie UVA.

Powinniśmy mieć świadomość, że stosując kremy z filtrem dbamy nie tylko o naszą urodę, ale również o nasze zdrowie.

2. Kremy pielęgnacyjne

Kolejnym bardzo istotnym element codziennej pielęgnacji skóry jest stosowanie bogatych w składniki aktywne dermokosmetyków. Do najistotniejszych składników aktywnych znajdujących się w preparatach stosowanych na skórę zaliczamy retinol, koenzym Q10, kwas hialuronowy, peptydy i witaminę C.

Retinol – (inaczej: witamina A) wykazuje właściwości regenerujące włókna kolagenowe, zmniejsza widoczność gruczołów łojowych oraz wyrównuje koloryt. Sprawia ponadto, że skóra jest jędrniejsza i lepiej nawilżona.

Koenzym Q10 – składnik ten może pomóc zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek pod oczami, wykazuje również pewne właściwości ochronne przed uszkodzeniem powodowanym przez słońce.

Peptydy – poprawiają elastyczność skóry, zwiększają syntezę kolagenu oraz istotnie redukują liczbę zmarszczek.

Witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni skórę przed wolnymi rodnikami – niestabilnymi cząsteczkami tlenu, które uszkadzają DNA komórek.

Kwas hialuronowy – jest znanym od dawna polisacharydem naturalnie występującym  w skórze. Ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu skóra jest dobrze nawilżona i elastyczna.

3. Peelingi

Peeling usuwa powierzchowną warstwę naskórka. Takie działanie stymuluje skórę do regeneracji, wyrównuje koloryt i przywraca świeży i zdrowy wygląd. Ze względu na stosowaną metodę peelingi dzielimy na mechanicznie i chemiczne. Oba rodzaje powierzchownych peelingów możemy wykonać w domu.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z mocnymi przebarwieniami, chcemy zadziałać wspomagająco w terapii trądziku lub blizn potrądzikowych, warto skorzystać z głębszego peelingu w gabinecie lekarskim.

Najczęściej wybierane zabiegi medycyny estetycznej, które pomogą odzyskać młody wygląd skóry twarzy.

Medycyna estetyczna oferuje bardzo szeroki wachlarz zabiegów, które mogą pomóc w zapobieganiu tworzenia się zmarszczek, jak również w usuwaniu tych już istniejących.

1. Mezoterapia

Zabiegiem, po który warto sięgnąć praktycznie w każdym wieku, a zwłaszcza kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne lub cienie pod oczami jest mezoterapia. Zabieg ten polega na podskórnej iniekcji koktajli, których podstawowym składnikiem jest kwas hialuronowy, wzbogacony o witaminy, aminokwasy oraz składniki mineralne. Mezoterapia pozwala w naturalny sposób zregenerować skórę, pobudzić syntezę kolagenu oraz odzyskać zdrowy i promienny wygląd skóry.

2. Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa powoduje czasowe osłabienie funkcji mięśni, do których zostaje podana. W trakcie zabiegu, dobierając odpowiednią dawkę oraz punkty iniekcji, lekarz ma pełną kontrolę nad tym, jaki mięsień osłabi i w jakim stopniu, a co za tym idzie jest w stanie przewidzieć efekt zabiegu. Wiele osób w trakcie skupienia marszczy brwi, w wyniku czego między brwiami powstaje jedna lub dwie zmarszczki, popularnie nazywane ‘lwią zmarszczką’. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest podanie w okolicę czoła toksyny botulinowej. Po jej podaniu mięsień, który ulega rozluźnieniu, przestaje pociągać w czasie kurczenia się znajdującą się ponad nim skórę. Daje to skórze wolny od powtarzających się zgięć i prostowań czas na regenerację, której efektem jest wygładzenie zmarszczek.

3. Usieciowany kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to naturalny składnik występujący w skórze, który dzięki zdolności wiązania wody utrzymuje właściwy poziom jej nawilżenia. Wraz z wiekiem, jego zawartość w skórze znacznie się zmniejsza, co prowadzi do utraty jej jędrności i w efekcie do powstawania zmarszczek. Dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej możliwe jest zastosowanie sztucznie wytworzonego kwasu hialuronowego jako wypełniacza. Podaje się go w czasie iniekcji i uzupełnia jego niedobory w miejscach, gdzie w widoczny sposób wpływają one na wygląd skóry, a więc w miejscach głębokich zmarszczek czy ubytków tkankowych. Takie postępowanie to jedna z najskuteczniejszych metod walki z oznakami starzenia się skóry.

Zapoznaj się z zabiegami dostępnymi w Optidermic

Bibliografia:

  • Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A.: Etiopatogeneza procesu starzenia skóry, [w:] Dermatologia Geriatryczna, A. Kaszuba, J. Szepietowski, Z. Adamski (red.), wyd. I, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2016.
  • Ruta Ganceviciene, Aikaterini I. Liakou, Athanasios Theodoridis, Evgenia Makrantonaki and Christos C. Zouboulis, Skin anti-aging strategies Dermato-Endocrinology 4:3, 308–319; July–December 2012; © 2012 Landes Bioscience.
  • Joanna Narbutt,Hanna Wolska,Andrzej Kaszuba,Andrzej Langner,Aleksandra Lesiak,Joanna Maj,Waldemar Placek,Adam Reich,Lidia Rudnicka,Barbara ZegarskaFotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.Część 1: Promieniowanie ultrafioletowe i preparaty zawierające filtry UV Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105, 19–29.