Jakie są najczęściej występujące przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem u osób dorosłych. Dziennie gubimy ich około 100. Bywają jednak sytuacje, kiedy zauważamy, ich więcej niż powinniśmy. Nadmierne wypadanie włosów dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dla wielu osób to spory problem. Dlaczego włosy nagle zaczynają wypadać w dużej ilości?

Dlaczego włosy wypadają w nadmiarze?

Przyczyn wypadania włosów i łysienia może być naprawdę bardzo dużo. W znacznej mierze zależą one od stanu zdrowia danej osoby, kondycji włosów i sposobów dbania o nie. Do najczęściej wymienianych przyczyn zaliczają się:

  • przewlekły stres i zaburzenia nastroju, epizody depresyjne, stany lękowe;
  • zmiany hormonalne, np. menopauza, ciąża, okres po porodzie, antykoncepcja;
  • niedoczynność/nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroby autoimmunologiczne;
  • choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i otyłość;
  • niewłaściwa dieta uboga w aminokwasy, witaminy z grupy B, żelazo, selen, cynk, fosfor;
  • nieprawidłowa pielęgnacja włosów, np. zbyt ciasne związywanie, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, uszkodzenia termiczne włosów;
  • choroby skóry głowy, np. grzybica, łuszczyca.

Przyczyny łysienia mogą być również genetyczne lub wynikać z zaburzeń faz cyklu wzrostu włosa, np. łysienie androgenowe u mężczyzn.

Jak walczyć z wypadającymi włosami?

Przede wszystkim należy znaleźć źródło problemu i w miarę możliwości szybko je wyeliminować lub zminimalizować jego wpływ na zdrowie. Następnie warto sięgnąć po profesjonalne, specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji włosów oraz leki (po konsultacji z lekarzem). Warto również rozważyć rozpoczęcie leczenia łysienia i zdecydować się na serię specjalnych zabiegów, jak np. mezoterapia skóry głowy, która w naturalny sposób pobudza skórę, stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.