Kiedy najwcześniej warto zacząć sięgać po zabiegi odmładzające skórę?

Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, choć skutki tego zjawiska widoczne są zazwyczaj dopiero kilka lat później. Na zabiegi odmładzające skórę większość osób decyduje się jeszcze później. Czy istnieje odpowiedni wiek na rozpoczęcie działań poprawiających wygląd skóry? Przeczytaj ten krótki wpis.

Za starzenie się skóry odpowiedzialna jest stopniowa utrata składników wpływających na jej jędrność i sprężystość: kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Kolagen tworzy skórę właściwą aż w 70-85%. Po 25. roku życia ilość włókien spada, są one krótsze i szybciej ulegają zniszczeniu. Elastyna stanowi tylko 2% skóry właściwej, jednak to dzięki niej wszystkie zmarszczki mimiczne i odgniecenia powstałe podczas snu szybko znikają. Kwas hialuronowy jest substancją, która potrafi wiązać dużą ilość wody. Odpowiada za właściwe nawilżenie i zdrowy wygląd skóry.

Chociaż procesy związane ze starzeniem są na poziomie fizjologicznym podobne u wszystkich ludzi, u każdego będą się nieco inaczej manifestować. Na wygląd skóry ma bowiem wpływ szereg różnych czynników: dieta, tryb życia, używki, ilości snu, uwarunkowania genetyczne. Z pewnością granica 25. roku jest momentem, kiedy warto zająć się bardziej troskliwie stanem swojej skóry, lecz decyzja o zabiegach odmładzających powinna być podejmowana indywidualnie. Najlepiej poradzić się doświadczonego lekarza dermatologa, który może zalecić jedną z nowoczesnych, mało inwazyjnych metod, na przykład mezoterapię osoczem bogatopłytkowym lub zabieg z użyciem kwasu hialuronowego.

Jak opóźnić starzenie się skóry?

 Wśród lekarzy krąży powiedzenie, że na wygląd skóry w dojrzałym wieku pracujemy w młodości. Przede wszystkim warto jest już przed 30-stką zacząć stosować kremy ze składnikami przeciwstarzeniowymi takimi jak witamina C, retinol, koenzym Q10 (dostosowane do wieku), kremy na dzień z filtrem UV oraz preparaty chroniące przed smogiem. Ważna jest także odpowiednia ilość snu, dieta bogata w witaminy i mikroelementy oraz unikanie używek.