Labioplastyka czyli plastyka warg sromowych mniejszych

Labioplastyka to zabieg korekty warg sromowych mniejszych. Zabieg polega na chirurgicznej zmianie kształtu lub zmniejszeniu warg sromowych, przy zachowaniu warunków funkcjonalnych, umożliwiających aktywność seksualną i komfort codziennego życia.

Przerost lub asymetria warg sromowych mniejszych mogą być nabyte lub wrodzone. Część kobiet posiada przerost warg srmowoych lub asymetryczną ich budowę od urodzenia. Do najczęstszych przyczyn nabytych zmian wyglądu warg stomowych należą: urazy okołoporodowe, zmiany hormonalne oraz utrata elastyczności tkanek związana z wiekiem.

Zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka to chirurgiczna korekta warg sromowych, polegająca na wycięciu fragmentu wolnego brzegu warg sromowych, dzięki czemu możemy nie tylko je zmiejszyć, ale też nadać im nowy kształt. W Optidermic labioplastykę wykonujemy prowadząc linie cięcia w taki sposób, aby blizna była możliwie jak najmniej widoczna.

Jakie są wskazania do labioplastyki?

Zmniejszenie warg sromowych mniejszych wskazane jest u kobiet, które posiadają zbyt duże lub asymetryczne wargi sromowe. Przerost lub asymetria warg sromowych wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie, ale skutkuje również bolesnymi podrażnieniami powstającymi np. podczas uprawiania sportu, a nawet zwykłego spaceru. Zdarza się, że problemy związane z budową warg sromowych powodują dyskomfort czy bolesnoćć podczas stosunku seksualnego. Inne wskazania to:

  • przerost warg sromowych mniejszych (znaczne wystawanie poza wargi sromowe większe)
  • asymetria warg sromowych
  • zawijanie się warg sromowych podczas stosunku seksualnego
  • dyskomfort, częste podrażnienia i stany zapalne
  • zniekształcenia – np. porody
  • hiperpigmentacja wargowa (ciemniejszy brzeg wargi sromowej)
  • utrudnienia w uprawianiu sportu, jeździe na rowerze, bieganiu, chodzeniu
  • powody estetyczne
  • inne anomalie w tym obszarze

Zabieg labioplastyki – jakie są przeciwwskazania?

Redukcja warg sromowych nie jest wskazana u kobiet z aktywnymi chorobami zapalnymi w obrębie narządów płciowych, u kobiet z ogólnym złym stanem zdrowia, z chorobą nowotworową, z niestabilnymi (nieleczonymi) chorobami towarzyszącymi, nieprawidłowościami w wynikach badań przedoperacyjnych. Przeciwwskazaniem do labioplastyki jest również ciąża, połóg i okres karmienia piersią.

Ile trwa chirurgiczna korekcja warg sromowych ?

Zabieg labioplastyki trwa od 90 – 120 minut, w zależności od rozległości zabiegu oraz indywidualnych uwarunkowań. Całkowity czas rekonwalescencji to ok. 4-6 tygodni.

Jak przygotować się do zabiegu plastyki warg sromowych?

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • antygen HBS, HCV, HIV
  • w dniu zabiegu labioplastyki Pacjentka powinna mieć aktualną cytologię (nie starszą niż 6 miesięcy).
  • na 7 dni przed planowanym zabiegiem nie można przyjmować poniższych leków: aspiryny, witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych.
  • należy poinformować lekarza operującego o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed zabiegiem.

Zalecenia po zabiegu

Okres pełnego gojenia  trwa ok między 4 a 6 tygodni. Szwy są zdejmowane po 7 dniach.Wizyty kontrolne planowane są 7 dni, 28 dni i 3 miesiące po zabiegu. Higiena okolicy intymnej po zabiegu powinna polegać na codziennym podmywaniu i oraz przemywaniu środkiem dezynfekcyjnym. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i seksualnej następuje od 4 do 6 tygodni po zabiegu.

Najczęsciej zadawane pytania przez nasze Pacjentki:

Jak przygotować się do zabiegu?

Operację poprzedza wizyta kwalifikacyjna, w trakcie której oceniane są możliwości przeprowadzenia zabiegu, jak również omawiane są oczekiwania pacjentki oraz przedstawiane są spodziewane efekty zabiegu. Ponadto omawiane są wszystkie zalecenia przedzabiegowe i pozabiegowe.

Kiedy zobaczę efekt zabiegu?

Z uwagi na opuchliznę nie należy w pierwszym okresie porównywać wyglądu sprzed i po zabiegu. Obrzęk ustępuje stopniowo, a pełen efekt widoczny jest po około 2-4 tygodniach.

Czy będę musiała się zgłaszać na wizyty kontrolne?

Standardowo pierwsza wizyta kontrolna na której usuwane są szwy odbywa się  po 7 dniach od zabiegu. Kolejne wizyty ustalane są na miesiąc i trzy miesiące po zabiegu. Niekiedy niezbędna jest dodatkowa wizyta w pierwszym tygodniu od zabiegu np. w sytuacjach wystąpienia intensywnego krwawienia lub wzmożonej bolesności. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z Kliniką. Podobnie w przypadku rozejścia się lub zainfekowania rany. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe dla szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt operacji.

Czy mogę poddać się zabiegowi, jeśli jeszcze nie rodziłam?

Operacji labioplastyki mogą poddać się również kobiety, które jeszcze nie były w ciąży i nie rodziły.

Czy każdy defekt można zoperować?

Praktycznie u każdej Pacjentki można uzyskać zadowalający efekt. Wiele zależy od oczekiwań. Dodatkowo czynnik anatomiczny oraz osobnicze predyspozycje do gojenia się ran mają tu ogromne znaczenie.

Czy zoperowane wargi sromowe mogą się potem zniekształcić?

Zabieg chirurgiczny nie zatrzymuje naturalnych procesów starzenia, jak również nie zabezpiecza przed deformacjami powstałymi na skutek urazów w trackcie np. trudnego porodu.

Czy rany po labioplastyce trudno się goją?

Labioplastyka to zabieg w obszarze mocno ukrwionym, narażonym na podrażnienia. Ta okolica stosunkowo dobrze i szybko się goi, jednak kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja i higiena po zabiegu.

Czy do operacji używa się szwów wchłanialnych?

Do zabiegu stosujemy szwy wchłanialen oraz szwy nierozpuszczalne, które usuwane są tydzień po zabiegu.

Kiedy będę mogła wrócić do pracy?

Zależnie od charakteru pracy, w przypadku prac biurowych zazwyczaj po około 7 dniach Pacjentki czują się na tyle dobrze, że mogą wrócić do pełnej aktywności zawodowej.

Czy można wykonać labioplastykę jednej wargi sromowej?

Asymetrie mogą dotyczyć różnych części ciała, w tym także sromu. W takim przypadku wykonywana jest labioplastyka jednostronna.

Jak długo goi się rana i kiedy schodzi opuchlizna po chirurgii plastycznej warg sromowych?

Rana po operacji plastycznej warg sromowych jest tkliwa i opuchnięta przez okres minimum dwóch tygodni. Maksymalny czas wchłaniania się obrzęku wynosi 12 tygodni.

Czy labioplastyka boli?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podanym w zastrzyku. O ile sam moment podawania znieczulenia jest nieprzyjemny o tyle w trakcie zabiegu pacjentka nie odczuwa bólu.

Kiedy można zacząć uprawiać seks po labioplastyce?

Do aktywności fizycznej oraz seksualnej Pacjentka może powrócić po 4-6 tygodniach, ale o tym ostatecznie decyduje lekarz na drugiej wizycie kontrolnej, która powinna się odbyć po 4 tygodniach.

Opinie Pacjentów

Zdecydowałam się na zabieg estetyczny po drugim porodzie, kiedy zauważyłam u siebie bardzo wyraźną różnicę w budowie warg sromowych. Borykałam się z licznymi infekcjami, a noszenie jeansów stawało się coraz bardziej uciążliwe. Zostałam zakwalifikowana do zabiegu. Zaraz po nim odczuwałam ból i różne niedogodności, ale to mija i efekt jest niesamowity. Od zabiegu nie mam w ogóle infekcji i mogłam wreszcie wroócić do uprawiamia sportu. Ta decyzja i ten zabieg to jest dla mnie 'mistrzostwo świata’. – Patrycja, lat 39

Cena zabiegulabioplastyki

Zapoznaj się z naszym cennikiem.

Zapraszamy na zabiegi labioplastyki w Klinice Medycyny Estetycznej Optidermic w Józefosławiu.

Zabiegi labioplastyki wykonuje lek. Marta Sołtysiak