Okolica oka to najbardziej wyrazista część twarzy

Na temat nowych zabiegów w OptiDermic czyli zabiegów okulistycznych, rozmawiamy z Joanną Wolanin, lekarzem specjalistą medycyny estetycznej i lekarzem specjalistą w dziedzinie okulistyki.

Oferta OptiDermic rozszerzyła się o okulistykę. Co spowodowało, że równolegle z zabiegami w zakresie medycyny estetycznej, zdecydowała się Pani doktor na poszerzenie działalności w zakresie chorób oczu?

– Po pierwsze okulistyka to moja podstawowa specjalizacja. Nie istnieje w Polsce i na świecie specjalizacja z medycyny estetycznej, stąd każdy lekarz ma tytuł specjalisty lub jest w trakcie szkolenia w danej dziedzinie medycyny. Już w trakcie studiów moje zainteresowania oscylowały wokół dermatologii i okulistyki. To był dla mnie bardzo trudny wybór. Ostatecznie zdecydowałam się na okulistykę, a równocześnie skończyłam studia podyplomowe z medycyny estetycznej. Pracując przez wiele lat z doktor Martą Sołtysiak zauważyłyśmy, że brakuje nam konsultacji okulistycznych u Pacjentów z chorobami dermatologicznymi. Ponadto wiele naszych Pacjentów zakomunikowało nam potrzebę kompleksowej opieki również w zakresie okulistyki.

Jakie usługi i zabiegi okulistyczne są dostępne w OptiDermic?

Oferujemy standardowe konsultacje okulistyczne, badanie kierowców, badanie dla celów medycyny pracy oraz konsultacje okulistyczne dzieci powyżej 6 roku życia. W trakcie konsultacji wykonywane jest badanie przedniego odcinka oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiar wady wzroku, dobór okularów i ocena dna oka. Pacjenci są badani w kierunku jaskry, zaćmy, chorób rogówki i siatkówki. Leczymy stany zapalne oka, usuwamy ciała obce rogówki oraz wykonujemy zabiegi chirurgiczne w obrębie powiek.

W OptiDermic dostępne są usługi związane nie tylko z poprawnym funkcjonowaniem oczu, ale też ich estetycznym wyglądem czyli zabiegi okulistyczne i okuloplastyczne. Czym to się różni?

Zabiegi okulistyczne to zabiegi w obrębie gałki ocznej, zaś okuloplastyka to zabiegi w obrębie powiek. Okuloplastyka to nasza specjalność. Wykonujemy zabiegi usuwania gradówek, kępek żółtych, zmian nowotworowych ze wskazań okulistycznych, jak i estetycznych, ponieważ ważne są zarówno zdrowie jak i uroda. Okolica oka to najbardziej wyrazista i zauważalna cześć twarzy.

Z jakimi problemami Pacjenci zgłaszają się najczęściej?

Naszym konikiem jest blefaroplastyka, czyli chirurgiczna korekta opadających powiek. Dotyczy to powiek górnych, ale też i dolnych, w tym także worków pod oczami, będących w rzeczywistości przepuklinami tłuszczowymi. Jako zabieg uzupełniający wykonywany jest czasami lifting brwi. Ponadto częste są standardowe konsultacje okulistyczne, z doborem korekcji okularowej u dorosłych i dzieci. Pacjenci zgłaszają się też celem oceny dna oka w przebiegu różnych chorób, w tym oceny znamion, które również mogą występować w oku.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi? Dla osób dorosłych czy także dla dzieci i osób dorosłych?

Konsultacje dotyczą w rożnym stopniu dzieci i dorosłych. Dzieci często kierowane są przez pielęgniarki szkolne, psychologów celem oceny wady wzroku w przebiegu różnych zaburzeń typu dysleksja, dysgrafia. Ponadto plaga krótkowzroczności narasta w zatrważającym tempie. Okuloplastyka dotyczy osób głównie w średnim i starszym wieku.

Czy w czasie pandemii Covid-19 powinniśmy szczególnie zadbać o nasze oczy?

W celu ochrony oczu warto stosować krople nawilżające, które wzmacniają barierę ochronną oka. Ze środków ochrony osobistej najbardziej skuteczna jest przyłbica w połączeniu z maseczką. Objawem koronawirusa może być zapalenie spojówek. Należy o tym pamiętać jeśli chodzi o drogę zakażenia.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Dowiedz się więcej na temat zabiegów w zakresie okuloplatyki.