Okuloplastyka

Okuloplastyka obejmuje szeroki zakres zabiegów chirurgicznych dotyczących aparatu ochronnego oka. Zabiegi okuloplastyczne dotyczą powiek, oczodołów, przewodów łzowych. Okuloplastyka zajmuje się także rekonstrukcją aparatu ochronnego oka i związanych z nim struktur po wypadkach, urazach, poparzeniach czy też nowotworach tej okolicy aby poprawić efekt estetyczny.

Plastyka powiek zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród liczby zabiegów plastycznych w ogóle. Jest tak między innymi dlatego, ponieważ dają one bardzo dobre efekty. Podczas rozmowy z drugą osobą utrzymuję się kontakt wzrokowy, stąd estetyka oka odgrywa główną rolę w ocenie wieku i postrzeganiu atrakcyjności drugiej osoby. Plastykę powiek wykonują lekarze okuliści lub specjaliści chirurgii plastycznej.

Z zabiegów okuloplastycznych korzystają również osoby aby rozwiązać problem medyczny, nie tylko ze względów kosmetycznych. Należy wiedzieć, że problemy związane z nieprawidłowym ułożeniem powiek, zmianami na powiekach oraz w okolicach oczu nie są wyłącznie defektami estetycznymi. Wpływają one również na jakość widzenia, a w szczególności zakres pola widzenia, funkcjonowanie przewodów łzowych i odpowiednie nawilżenie oczu, czy też ogólne zdrowie oczu.

Każdą dolegliwość tego typu najlepiej skonsultować z lekarzem okuloplastykiem, który zaproponuje odpowiednie i bezpieczne metody leczenia. Efekty zabiegów okuloplastyki to komfort dobrego widzenia oraz poprawa wyglądu i odmłodzenie okolic oczu.

Zabiegi okuloplastyczne można wykonywać na następujących obszarach:

 • Powieki
 • Oczodoły
 • Brwi
 • Policzki
 • Kanaliki łzowe

W Optidermic przeprowadzamy następujące zabiegi w zakresie okuloplastyki:

 • Usuwanie kępek żółtych
 • Usuwanie gradówek
 • Usuwanie drobnych zmian skórnych: brodawek, prosaków, kaszaków, włókniaków miękkich
 • Usuwanie nieprawidłowo wrastających rzęs
 • Blefaroplastyka niechirurgiczna powiek górnych i dolnych
 • Blefaroplastyka chirurgiczna powiek górnych i dolnych
 • Leczenie kurczu powiek
 • Wycinanie zmian powiek z badaniem histopatologicznym
 • Korekta opadającej powieki
 • Korekta powiek dolnych

Pacjenci najczęściej zgłaszają się z niedoskonałościami skóry okolicy oczu i wszelkiego rodzaju naroślami – kaszakami, brodawczakami, mięczakami zakaźnymi, gradówkami, a także z problemami nadmiaru skóry, opadającymi „smutnymi” powiekami górnymi  i uwypukleniami okolicy nasady nosa i powiek dolnych  – potocznie nazywanymi „poduszeczkami”.

Bardzo popularnym zabiegiem okuloplastycznym jest plastyka powiek zwana blefaroplastyką powiek.

Blefaroplastyka powiek przywraca młody wygląd

Wraz z wiekiem maleje ilość kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność i sprężystość skóry. W wyniku tego skóra w obrębie oka, zwłaszcza w okolicy górnej powieki, staje się wiotka i opada.

Opadające powieki powodują, że tracimy atrakcyjny wygląd, a cała nasza twarz sprawia wrażenie smutnej, zmęczonej i starszej. Opadające powieki, poza wrażeniem estetycznym, wpływają na jakość widzenia, zawężając jego pole. Rozwiązaniem jest zabieg blefaroplastyki.

Zabieg blefaroplastyki  to zabieg plastyczny powiek mający na celu odmłodzenie okolicy oczu. Podczas tego zabiegu usuwa się nadmiar tkanek, który pojawia się u Pacjentów wraz z wiekiem. Upływ czasu, zaburzenia hormonalne, niekiedy choroby towarzyszące, powodują rozciągnięcie skóry okolicy oczu i powstanie przepuklin tłuszczowych. Skóra powiek opada, fałduje się, marszczy postarzając twarz oraz imitując smutny  jej  wyraz.

Zalecenia po zabiegu

Większość operacji okuloplastycznych może być wykonywana ambulatoryjnie, co oznacza, że Pacjent wraca do domu tego samego dnia i powrót do zdrowia jest dość szybki. Czas niezbędny do powrotu do zdrowia po operacji okuloplastycznej zależy od rodzaju wykonanej procedury i może być różny dla poszczególnych osób. Operacje okuloplastyczne są zasadniczo wolne od powikłań, a większość Pacjentów zgłasza niewielki dyskomfort podczas zabiegu i powrotu do zdrowia.

Kilka dni po zabiegu zaleca się chłodne okłady, minimalną aktywność fizyczną, aby zminimalizować obrzęk, zasinienie, dyskomfort i powikłania pooperacyjne. Jeśli Pacjent ma szwy, zostaną one usunięte tydzień lub dwa po operacji.

 

Konsultacje i zabiegi w zakresie okuloplastyki przeprowadza:

Joanna Wolanin, Specjalista w dziedzinie okulistyki (Specjalista chorób oczu),
Specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej.

 

 

Jaki jest koszt zabiegów?

Zobacz cennik zabiegów

Ostateczna cena zabiegu ustalana jest indywidualnie, podczas konsultacji z lekarzem.