Strona główna » Skleroterapia
Skleroterapia to zabieg leczniczy, skierowany do pacjentów z żylakami, pajączkami naczyniowymi i teleangiektazjami zlokalizowanymi w obrębie kończyn dolnych i nie tylko. Zarówno żylaki jaki i pajączki naczyniowe są objawami niewydolności żylnej, która może występować u ludzi w różnym wieku i o różnej płci, choć częściej dotyczy kobiety. Wśród czynników ryzyka szczególnie istotne są: statyczna praca w pozycji siedzącej lub stojącej, otyłość , liczne ciąże, występowanie choroby u członków rodziny oraz palenie papierosów.
Na czym polega zabieg skleroterapii piankowej?
Proces skleroterapii polega na wstrzyknięciu bezpośrednio do naczynia krwionośnego, które ma być leczone substancji obliterującej. Substancja ta powoduje efekt drażniący i uaktywnia procesy zapalne, prowadząc w konsekwencji do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia leczonego naczynia. Z czasem żylaki ulegają wchłonięciu i przestają być widoczne, a prawidłowe krążenie krwi odbywa się poprzez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne.
Bezpośrednio po zabiegu zakładane są dobrane wcześniej rozmiarem pończochy uciskowe, których noszenie jest integralną i niedającą się pominąć częścią terapii.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem należy wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych. Badanie to jest niezbędne do oceny wydolności układy żył głębokich, który po zabiegu skleroterapii przejmie przepływ krwi ze zmienionych żylakowato żył powierzchownych.
W dniu zabiegu nie należy golić nóg (w razie potrzeby należy ogolić nogi dzień wcześniej), nie należy również stosować balsamów do ciała.
Zabieg skleroterapii jest sprawdzoną i uznaną, małoinwazyjną metodą leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej dającą bardzo dobre efekty estetyczne.
Przeciwwskazania do skleroterapii
Przygotowanie do zabiegu
Konieczne jest wykonanie USG Doppler z kolorowym obrazowanie w celu dokładnej oceny układu żylnego i zaplanowanie zabiegu.
Bezpieczeństwo
Zabieg jest bezpieczny i mało bolesny, można przeprowadzać go ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim.