Strona główna » Skleroterapia
Skleroterapia (obliteracja, obstrzykiwanie) jest to zabieg leczniczy znajdujący zastosowanie głównie w leczeniu nieestetycznych poszerzeń naczyń na nogach, czyli zwyczajowo zwanych żylaków lub pajączków.
Jak pozbyć się żylaków, pajączków naczyniowych, poszerzonych naczyń?
Zabieg skleroterapii polega na wprowadzeniu do naczyń poszerzonych żylakowato specjalnych substancji zmniejszających przepływ krwi. Ogromną zaletą zabiegu jest mniejsza inwazyjność od operacyjnej metody usuwania żylaków. W przypadku poszerzeń śródskórnych o średnicy do 1mm jest to najskuteczniejsza metoda leczenia.
Na czym polega zabieg skleroterapii?
Lekarz wykonuje USG Doppler kończyn dolnych, na podstawie którego stwierdza obecność niewydolności żylnej i stopień jej zaawansowania. Po wykluczeniu wskazań do skleroterapii, lekarz kieruje na zabieg. Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły preparatu, który spowoduje zwłóknienie wewnątrz naczynia, zmniejszenie jego światła (obliterację) i następnie zanikanie żylaka z powodu braku przepływu krwi przez niego i zmniejszenia ciśnienia wewnątrz naczynia. Iniekcję wykonuje się stopniowo, w kilku odstępach na długości żyły, bardzo cienkimi igłami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa on od 15 do 30 minut. Po zabiegu niezbędne jest założenie opaski kompresyjnej. Kompresjoterapia jest kontynuowana przez czas do ok. 1 miesiąca po zabiegu, jest to czas potrzebny na zwłóknienie leczonego fragmentu żyły.
Wskazania do skleroterapii
Przeciwwskazania do skleroterapii
Przygotowanie do zabiegu
Konieczne jest wykonanie USG Doppler z kolorowym obrazowanie w celu dokładnej oceny układu żylnego i zaplanowanie zabiegu.
Bezpieczeństwo
Zabieg jest bezpieczny i mało bolesny, można przeprowadzać go ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim.