Strona główna » Terapia łysienia androgenowego
Czym jest łysienie androgenowe?
Jest najczęstszą przyczyną łysienia w populacji. Może dotknąć obu płci i rozwinąć się nawet już po 20 roku życia. Patogeneza tego rodzaju łysienia jest związana z nadmiernym działaniem hormonów męskich (takich jak testosteron) w obrębie tkanek skóry głowy. Na szczęście istnieje skuteczna terapia tej dolegliwości. Najczęściej przypadłość dotyczy mężczyzn i jest związana z nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydroksytestosteron. Warto nadmienić, że ten typ łysienia u kobiet może świadczyć o hiperandrogenizmie wynikającym z innej jednostki chorobowej (zespół policystycznych jajników, nowotwory jajników) lub wyindukowany jatrogennie poprzez podawanie leków hormonalnych.
Jakie są objawy łysienia androgenowego?
U mężczyzn ten rodzaj łysienia zaczyna pojawiać się w trzeciej dekadzie życia, u kobiet nieco później – po 30 roku życia, a największe natężenie może osiągnąć po menopauzie. U mężczyzn ma charakterystyczny obraz cofania się linii włosów i przerzedzenia w okolicy skroni, z tendencją do poszerzania się do tyłu, w późniejszej fazie łysienie pojawia się też na czubku głowy. U kobiet przerzedzenie jest rozproszone i występuje głównie w linii pośrodkowej – czyli w okolicy przedziałku.
Jak zdiagnozować łysienie androgenowe?
U mężczyzn rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego, charakterystycznego obrazu łysienia oraz badania trichoskopowego, które wykonuje lekarz. U kobiet diagnostyka jest nieco bardziej zaawansowana. Oprócz badania trichoskopowego potrzebne jest wykonanie badań hormonalnych i poziomu żelaza.