W jaki sposób laser leczy trądzik?

Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry obejmująca środkową część twarzy, która najczęściej pojawia się między 30 a 60 rokiem życia. Występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji. Wśród przyczyn rozwoju trądziku różowatego wymieniane są czynniki genetyczne, środowiskowe, zapalne, jednak główną rolę przypisuje się zaburzeniom o charakterze naczyniowym i łojotokowym.

U Pacjentów z trądzikiem różowatym, w zależności od fazy choroby, obserwowane mogą być różnorodne zmiany skórne.

W pierwszym okresie obserwujemy rumień przemijający, który najczęściej nie jest postrzegany przez Pacjentów jako choroba. Zaczerwienienie pojawia się pod wpływem emocji, gorących lub ostrych potraw, alkoholu, wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce. Po pewnym czasie rumień ustępuje bez pozostawienia śladu.

Kolejna faza charakteryzuje się już stale utrzymującym się rumieniem twarzy oraz obecnością rozszerzonych naczynek (teleangiektazji).

W następnym stadium choroby mogą pojawić się czerwone grudki, krostki oraz obrzęk skóry twarzy. W ostatniej fazie choroby możemy obserwować przerost oraz zniekształcenie najczęściej dotyczące nosa (rynophyma).

W zależności od stadium choroby oraz dominujących objawów zalecane są:

  • Odpowiednie preparaty pielęgnacyjne oraz kremy z filtrem.
  • Leki miejscowe: iwermektyna, metronidazol, kwas azelainowy, retinoidy.
  • W cięższych przypadkach leki doustne: antybiotyki z grupy tetracyklin.

O ile w fazach z dominacją zmian grudkowo krostkowych podstawę stanowi farmakoterapia, o tyle w okresie kiedy pozostają jedynie zmiany rumieniowe i teleangiektazje, jedyną skuteczną terapią jest laseroterapia.

Warto zwrócić uwagę, iż widoczny rumień oraz teleangiektazje nie stanowią jedynie defektu estetycznego, to właśnie na podłożu tych zmian dochodzi do rozwoju zmian zapalnych. Laseroterapia stanowi nieodłączny element leczenia pacjentów z trądzikiem różowatym.

Jesień i zima to idealne miesiące na wykonanie zabiegów laserowych.

W Klinice Optidermic wykonujemy zabiegi przy pomocy nowoczesnego tzw. lasera żółtego o długości fali 577 nm.

Daje on znakomite efekty dzięki wysokiej absorbcji żółtego światła przez hemoglobinę znajdującą się w naczyniach krwionośnych, co doprowadza do ich zamknięcia bez ryzyka uszkodzenia otaczających naczynie tkanek. Skuteczność lasera w terapii rumienia jest wyższa o około 40% od dostępnych na rynku laserów wykorzystujących fale o długości 532nm (laser zielony).

Więcej na temat trądziku dowiesz się tutaj

Zapraszamy na konsultacje.