Strona główna » Wszystko co chcielibyście wiedzieć o botoksie
Co to jest Botox?
W dzisiejszych czasach, kult młodości jest nam powszechnie znany. Dlatego właśnie, tak wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na zabiegi, zatrzymujące skutki starzenia się. Najpopularniejszym zabiegiem estetycznym na świecie i najskuteczniejszym zabiegiem wygładzającym zmarszczki mimiczne – jest botoks.
Wiele osób nie wie, że botoks jest tak naprawdę toksyną, która paraliżuje mięśnie. Botox pochodzi z neurotoksyny wytwarzanej przez Clostridium botulinum, bakterię znaną również jako toksyna botulinowa. Toksyna ta jest organizmem występującym w środowisku naturalnym w stanie nieaktywnym i nietoksycznym. Naukowcy odkryli sposób wykorzystania tej toksyny z korzyścią dla człowieka, przy użyciu małych i rozcieńczonych ilości, które są bezpośrednio wstrzykiwane do mięśni. Udowodniono, że jeśli jest właściwie stosowany, jest całkowicie bezpieczny.
Botox został po raz pierwszy odkryty w latach dwudziestych XIX wieku przez niemieckiego naukowca Dr Kernera. Ponad 70 lat później, chcąc dalej badać właściwości toksyny, inny lekarz rozwinął to odkrycie i znalazł kilka różnych szczepów toksyny botulinowej.
Dopiero w latach 60-tych naukowcy odkryli, że wstrzykiwanie małych dawek toksyny typu A rozluźnia mięśnie, dlatego przez kilka następnych lat była stosowana w leczeniu skurczów mięśni. Dalej badano korzystne efekty działania toksyny. Pierwsze medyczne zastosowanie botoksu miało miejsce w leczeniu zeza. W latach 80-tych toksyna botulinowa otrzymała nazwę „Botox”, a jej właściwości przeciwzmarszczkowe odkryto w latach 90 XX wieku, przez przypadek – podczas stosowania toksyny w połowiczym porażeniu twarzy. W 2002 roku została zatwierdzona przez FDA do leczenia pod kątem estetycznym.
Jak działa Botox?
Botox jest neurotoksyną, która blokuje sygnały wysyłane z nerwów do mięśni. W przypadku stosowania kosmetycznego mięśnie twarzy, w które wstrzyknięto Botox, zostają niejako sparaliżowane i nie są w stanie się kurczyć, co daje efekt rozluźnienia i redukcji zmarszczek.
Botoks może być również stosowany nie tylko w celach kosmetycznych, ale także medycznych, m.in. do:
Jak podawany jest Botox?
Procedura trwa tylko kilka minut, a lek wstrzykuje się cienką igłą, powodując jedynie niewielki dyskomfort.
Jakie rodzaje zmarszczek leczy Botox?
Istnieją dwa różne rodzaje zmarszczek, dynamiczny i statyczny. Dynamiczne linie to zmarszczki, które pojawiają się, podczas ruchów mimicznych twarzy. Linie statyczne są spowodowane utratą elastyczności skóry w miarę upływu czasu (lepiej je wypełniać wypełniaczami skórnymi). Botox stosuje się w leczeniu dynamicznych linii, rozluźniając mięśnie, które je tworzą i powstrzymując powstawanie kolejnych zmarszczek. Botox zazwyczaj wstrzykuje się w czoło, okolice oczu, ust i szyi.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Efekt utrzymuje się od około trzech do sześciu miesięcy. Zależność jest taka, że im wyższa dawka, tym dłuższy efekt. Jednak wyższe dawki mają większą szansę na skutki uboczne. Efekt botoksu przestaje działać, gdy skurcz mięśni zaczyna stopniowo powracać, w wyniku czego linie i zmarszczki pojawiają się ponownie i wymagają powtórzenia leczenia. Z czasem zmarszczki będą mniej dotkliwe, ponieważ mięśnie inaczej pracują i są mimowolnie trenowane do rozluźnienia się. Jeśli obszar jest bardziej rozluźniony, naturalny kolagen może zacząć odbudowywać się ponownie. Najlepsze wyniki osiąga się poprzez ciągłe leczenie co cztery miesiące przez 10 lat.
Przeciwwskazania
Z zabiegu z użyciem botoksu powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby z zaburzeniami krzepnięcia (i przyjmujące leki przeciwzakrzepowe) oraz nadwrażliwe na składniki preparatu.
Toksyny botulinowej nie stosuje się także u dzieci do 12. roku życia (z wyjątkiem niektórych wskazań neurologicznych i okulistycznych). Zdyskwalifikowane są także osoby z chorobami lub uszkodzeniami skóry.
Botoksu nie należy stosować z niektórymi lekami, m.in. antybiotykami aminoglikozydowymi oraz lekami rozkurczowymi.