Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna to dziedzina zajmująca się korekcją niedoskonałości ciała – wrodzonych bądź nabytych – przy pomocy różnorodnych zabiegów. Operacje wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Najczęściej Pacjenci decydują się takie zabiegi chirurgiczne, jak plastyka piersi, powiek, ud, ramion, a także korekcja nosa i odstających uszu. Wiele osób robi je, gdyż wspomniane niedoskonałości negatywnie wpływają na ich samoocenę, samoakceptację oraz pewność siebie. Mają też duży wpływ na to, jak postrzegają je inni. Z oferty zabiegów chirurgicznych korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

 

Zabiegi chirurgiczne na twarz

Poza plastyką piersi do najczęściej wykonywanych operacji należą te przeprowadzane na twarzy. Wśród nich plastyka powiek, która polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz nagromadzonej tkanki tłuszczowej z górnej powieki. W ten sposób koryguje się tak zwane opadające powieki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 60 minut. Wiele osób decyduje się też na podniesienie brwi. Podczas takiej operacji chirurg plastyczny nacina skórę w okolicy czołowo-skroniowej, by podreperować ją aż do samego brzegu oczodołu. Następnie uwalnia więzadło skroniowe boczne, by ponieść również boczną część brwi. Osoby, które nie chcą poddawać się operacji plastycznej, mogą skorzystać z mniej inwazyjnych metod w ramach medycyny estetycznej.

Chirurgia plastyczna zajmuje się jednak nie tylko korekcją niedoskonałości na twarzy. Wiele operacji zlokalizowana jest w innych częściach ludzkiego ciała. Można między innymi wykonać plastykę ud, ramion czy skleroterapię żylaków, czyli zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych kończyn dolnych.