Terapia łysienia plackowatego

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to przewlekła choroba autoimmunologiczna, polegająca na występowaniu na głowie lub w innych okolicach ciała pozbawionych włosów, plackowatych obszarów. Początek choroby najczęściej przypada na trzecią dekadę życia. Choroba powstaje w wyniku ataku układu immunologicznego na mieszki włosowe. Wokół nich powstaje stan zapalny, który prowadzi do zniszczenia mieszków i wypadnięcia włosów. Często chorobie tej mogą towarzyszyć inne choroby autoimmunizacyjne – bielactwo, AZS, zapalenia tarczycy.

Jak objawia się łysienie plackowate?

Zazwyczaj choroba rozpoczyna się pojedynczym okrągłym ogniskiem w wielkości monety najczęściej w obrębie skóry głowy, następnie pojawiają się kolejne ogniska. około 1 na 5 chorych tracą włosy z obszaru całej głowy. Chorobie nie towarzyszą typowe objawy stanu zapalnego, takie jak rumień, ból i obrzęk. Czasem Pacjenci zgłaszają świąd w obrębie zmian. Włosy mogą odrastać po 3-6 miesiącach, jednak możliwe jest ich ponowne wypadnięcie w wyniku nawrotu choroby.

Jakie są postaci łysienia plackowatego?

  • całkowite – utrata włosów z obszaru całej głowy
  • ogniskowe – plackowate obszary bez włosów występują na jednej części ciała
  • uogólnione – dotyczy całego ciała
  • złośliwe – może nie dojść do odrostu włosów
  • rozlane – trudno określić granice łysienia

 

Zapraszamy do kliniki medycyny estetycznej OptiDermic w Józefosławiu, położonym w sąsiedztwie Piaseczna, Raszyna, Góry Kalwarii i Konstancina.
Zadzwoń i umów się na wizytę +48 532 276 256