Dermatoskopowe badanie znamion

Czym jest badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę barwnikowych znamion skórnych, potocznie nazywanych pieprzykami. Pozwala w szybki sposób udzielić odpowiedzi na pytanie czy badana zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy. Dermatoskopia została wymyślona w celu poprawy wczesnej diagnostyki jednego z najniebezpieczniejszych nowotworów – czerniaka. Do wykonania badania wykorzystuje się dermatoskop, czyli specjalną lupę z rękojeścią i źródłem światła, która umożliwia nawet 20-krotne powiększenie obrazu i stosowne warunki oceny przez lekarza. Badanie trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesne.

Co pozwala ocenić dermoskopia?

  • wykrywanie czerniaka
  • zmiany podejrzane o charakter nowotworowy i zmiany przedrakowe (rak kolczystokomórkowy, podstawnokomórkowy), naczyniaki, łojotokowe zapalenie skóry
  • diagnozowanie brodawek
  • wykrywanie grzybicy skóry głowy

Czym jest czerniak?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, wywodzący się z komórek wytwarzających barwnik-melanocytów. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, nosowej jak również w obrębie gałki ocznej czy pod płytką paznokciową.

Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie aż 80% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

 

Zapraszamy do kliniki medycyny estetycznej OptiDermic w Józefosławiu, położonym w sąsiedztwie Piaseczna, Raszyna, Góry Kalwarii i Konstancina.
Zadzwoń i umów się na wizytę +48 532 276 256