Usuwanie kępek żółtych

Kępki żółte to żółtawe, grudkowe zmiany skórne, które najczęściej występują na powiekach w pobliżu kąta wewnętrznego oka. Zmiany te są często symetryczne, mogą zajmować wszystkie cztery powieki, choć częściej zdarzają się w powiekach górnych niż dolnych.

Stanowią głównie problem kosmetyczny, nie mają tendencji do zezłośliwienia. Najlepszą metodą ich usunięcia jest wycięcie chirurgiczne. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut. Potencjalne, małe blizny chowają się w naturalnych zmarszczkach powieki, z czasem stają się całkowicie niewidoczne.

Powstawanie kępek żółtych wiąże się z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości tłuszczów (lipidów) i tworzenia się w ten sposób tzw. komórek piankowatych, w których obecne są wewnątrzkomórkowe depozyty cholesterolu. Występują u osób ze zwiększonym stężeniem lipidów w surowicy. Niekiedy ich obecność wiąże się ze zmniejszonym stężeniem frakcji cholesterolu o dużej gęstości (tzw. dobrego cholesterolu, HDL) i zwiększonego stężenia frakcji cholesterolu o niskiej gęstości (tzw. złego cholesterolu, LDL). Kępki żółte stwierdza się częściej u chorych z hiperlipidemią typu II oraz typu IV. Opisano rodzinne przypadki występowania tych zmian. Jednak większość kępek żółtych dotyka osoby, u których nie ma żadnych zaburzeń lipidowych.

Kępki żółte mają charakter łagodny i nie wykazują tendencji do zezłośliwienia. Sprawiają głównie problemy kosmetyczne. Obecność kępek żółtych nie zaburza funkcji powiek. Rozpoznanie stawia się na podstawie wyglądu zmian skórnych. Inne zmiany rzadko przypominają kępki żółte, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości diagnostycznych wskazane jest chirurgiczne usunięcie zmian i badanie histopatologiczne.

Najczęstszy sposób postępowania polega na wycięciu chirurgicznym. Jest to szczególnie przydatne w przypadku małych zmian o charakterze liniowym. Niewielkie blizny można wówczas całkowicie ukryć w fałdach skórnych powiek, zwłaszcza górnych. W przypadku zmian umiejscowionych w powiekach dolnych ryzyko powstania blizn zawsze jest nieco większe niż w przypadku powiek górnych.

Inną opcją są zabiegi laserowe przy użyciu lasera CO2. Zaletą takiego postępowania jest brak krwawienia, brak konieczności zakładania szwów skórnych oraz krótki czas trwania procedury. Należy jednak pamiętać, że także przy tej metodzie leczenia istnieje ryzyko powstania blizn, jak również odbarwienia skóry.

Niestety nawroty – czy to po leczeniu chirurgicznym, czy po leczeniu laserowym – są częste. Po chirurgicznym usunięciu kępek żółtych u ok. 40% Pacjentów zmiany pojawiają się na nowo. W przypadku kolejnego zabiegu chirurgicznego prawdopodobieństwo nawrotów jest jeszcze większe. Dwadzieścia sześć procent nawrotów ma miejsce w ciągu pierwszego roku po zabiegu. Ryzyko nawrotów jest większe u pacjentów z zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz u tych, u których zmiany wystąpiły na wszystkich czterech powiekach.

Z powodu częstszego występowania kępek żółtych u chorych z zaburzeniami gospodarki lipidowej zaleca się badanie stężenia LDL, HDL i triglicerydów. W przypadku występowania u Pacjenta zaburzeń gospodarki lipidowej zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej oraz różnego rodzaju leków, w zależności od typu tych zaburzeń. Należy jednak pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych i diety, choć niezwykle istotna u Pacjentów z zaburzeniami lipidowymi, tylko w niewielkim stopniu powoduje cofanie się kępek żółtych w skórze.

 

Zapraszamy do kliniki medycyny estetycznej OptiDermic w Józefosławiu, położonym w sąsiedztwie Piaseczna, Raszyna, Góry Kalwarii i Konstancina.
Zadzwoń i umów się na wizytę +48 532 276 256