Usuwanie przebarwień

Przebarwienia na twarzy i ciele są niechcianym elementem skóry. Kiedy je zauważymy, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć. Jak skutecznie usunąć przebarwienia? Najczęściej powstają w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych: twarz, dłonie, dekolt, ramiona czy podudzia i wynikają z nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę – barwnik skóry.
Inną przyczyną powstawania przebarwień są zmiany hormonalne, trądzik, przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające oraz wiek. Ciemniejsze piegi i plamki na skórze mogą także powodować spożywane napary ziołowe oraz stosowanie kwasów medycznych bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry.

Usuwanie przebarwień i rozpoczęcie kuracji depigmentacyjnej należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem, który ustali przyczynę ich powstawania. Specjalista medycyny estetycznej oceni także głębokość przebarwień i dobierze skuteczną metodę pozbycia się ich ze skóry.

Jakie zabiegi skutecznie usuwają przebarwienia?

W zależności od głębokości powstałych przebarwień i obszaru skóry, na których się pojawiły, do ich redukcji zalecane są zabiegi wykorzystujące laser frakcyjny, Cosmelan, kwasy i peelingi medyczne. Nie zawsze pierwszy zabieg przyniesie spodziewane rezultaty. Im dłużej przebarwienie jest obecne na skórze, tym trudniej będzie je usunąć.

Nie warto próbować usunąć lub rozjaśnić przebarwienia domowymi sposobami, ponieważ w ten sposób można podrażnić, a nawet poparzyć skórę. Zabiegi usuwania przebarwień można powtarzać co około 4 tygodnie, w przerwach między nimi należy chronić skórę przed ekspozycją na światło słoneczne – smarując ją kremami z wysokim filtrem UVA/UVB.