Jak wyglądają włókniaki i w jaki sposób są usuwane?

Obecność włókniaków nie powinna być powodem do niepokoju. Chociaż włókniak miękki jest rodzajem guza nowotworowego, to jest to nowotwór łagodny i nie ulega on zezłośliwieniu, a wskazanie do jego usunięcia ma naturę estetyczną, a nie medyczną. Włókniak jest naroślą na skórze, która może przypominać kaszkę lub guzek. Z kolei włókniak o wydłużonym kształcie może być połączony ze skórą zaledwie cienką nitką tkanki, która w kontakcie z odzieżą może zostać zerwana. Zmiana ta ma barwę skóry lub jest nieco od niej ciemniejsza. Tendencja do pojawiania się włókniaków często występuje rodzinnie, ale może też towarzyszyć cukrzycy, otyłości, zaburzeniom endokrynologicznym oraz ciąży.

Włókniaki miękkie występują zazwyczaj w rejonie głowy i szyi, pod pachami, w pachwinach lub w okolicach intymnych. Choć same nie powodują bólu, są narażone na częste podrażnienia, które mogą wywołać stan zapalny. Warto zastanowić się nad usunięciem włókniaków, jeśli są obecne w widocznym miejscu i powodują dyskomfort. W celu ich prawidłowego rozpoznania i określenia najlepszej metody, za pomocą której można się ich pozbyć, należy zwrócić się do specjalisty.

Metody usuwania włókniaków miękkich

Gabinety medycyny estetycznej oferują szereg sposobów na redukcję tych nieestetycznych zmian skórnych. Należą do nich następujące zabiegi:

  • elektrokoagulacja – białko tkanki włókniaka ścina się pod wpływem prądu o wysokiej częstotliwości, w wyniku czego łatwo daje się on oddzielić od skóry
  • laseroterapia – wiązka laserowa powoduje ablację i odparowanie włókniaka
  • krioterapia – włókniak zostaje wymrożony ciekłym azotem
  • zabieg chirurgiczny – wykonywany w znieczuleniu miejscowym, niekiedy wymaga założenia szwów

Usuwanie włókniaków jest całkowicie bezpieczne, jednak zabieg ten zawsze powinien być wykonywany przez profesjonalistę.